Klimatyzatory przenośne – opinie

Opublikowano w kategorii ogrzewanie i klimatyzacja by admin, niedziela 18 lipca 2010 o godzinie 10:12. Tagi: ,

Przez te potworne upały, które nachodzą nas ostatnio, z pewnością wielu z Was zastanawia się nad zakupem klimatyzatora. I to jest słuszny kierunek, jeśli tylko macie możliwości kupienia i montażu takiego urządzenia w domu czy mieszkaniu. Być może aby ciąć koszty zastanawiacie się nad klimatyzatorem do samodzielnego montażu, co też warto wziąć pod uwagę. Na pewno jednak nie warto sobie zawracać głowy klimatyzatorami przenośnymi.

Jak wygląda i działa klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny to tak naprawdę w pełni funkcjonalny klimatyzator, w którym wszystkie elementy umieszczono w jednej obudowie. Pobiera on ciepłe powietrze z pokoju, w którym stoi, i schładza je, jednocześnie osuszając.

Klimatyzator przenośny gotowy do pracy

Jak wygląda taki klimatyzator, widać na sąsiedniej fotografii. Z przodu obudowy znajduje się wylot zimnego powietrza, które wypychane jest z urządzenia przez wentylator odśrodkowy. Kratka zasłaniająca wylot ma możliwość kierowania strumienia w bok a także w górę i w dół, niestety w bardzo ograniczonym zakresie.

Nad wylotem powietrza znajduje się panel sterujący, a dokładniej trzy pokrętła: jedno od ustawiania intensywności klimatyzacji / nawiewu, drugie od ustawiania temperatury powietrza opuszczającego klimatyzator, i trzecie pokrętło do włączania urządzenia, funkcjonujące także jako wyłącznik czasowy (można urządzenie włączyć na dowolny okres od 0 do 8 godzin).

Z boku obudowy widoczne są kratki, przez które wciągane jest powietrze zużywane do odbioru ciepła z klimatyzatora. To powietrze opuszcza urządzenie grubym karbowanym przewodem elastycznym montowanym z tyłu obudowy. Drugi wlot powietrza umieszczony jest z tyłu urządzenia i niewidoczny na zdjęciu, tam przez filtr siatkowy powietrze zasysane jest do części chłodzącej.

Na podłodze widoczna jest kuweta na skropliny, których urządzenie w zależności od pogody może produkować całkiem sporo…

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Pracowałem z takim urządzeniem w jednym pokoju przez kilka miesięcy gorącego lata i powiem, że nie warto.

Klimatyzator przenośny produkuje przede wszystkim hałas. Jego praca w żaden sposób nie da się porównać z klimatyzatorami typu split, w których jednostka zewnętrzna pracuje w wydajny sposób na zewnątrz a wewnętrzna jest cicha i efektywna.

Przewód z zużytym powietrzem z klimatyzatora wystawiony na zewnątrz przez otwarte szeroko okno

Bardzo dużą wadą takiego urządzenia jest sposób jego działania, który wymusza zasysanie powietrza z pokoju i wypuszczanie zużytego poza pokój. Ta elastyczna rura wcale nie jest długa i musi być wystawiona przez otwarte okno lub drzwi. Ewentualnie można spróbować podłączyć ją pod przewód kominowy w pokoju, jeśli jest taka możliwość. I tylko to ma sens. Wszystkie inne rozwiązania powodują, że gorące powietrze z klimatyzatora wypływa przez otwarte okno a stamtąd napływa znów ciepłe powietrze! Przecież jeśli klimatyzator bierze powietrze z pokoju i wydmuchuje je na zewnątrz, to nie ma siły, jakoś trzeba ten ubytek powietrza uzupełnić ciepłym powietrzem z zewnątrz.

Kilka dni temu w sąsiednim bloku widziałem coś takiego, co widać na sąsiedniej fotografii. Jaki ma to sens? Mogę sobie to wyobrazić tylko w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodniej, niż w domu i w ten sposób chcemy wspomóc przewietrzenie mieszkania.

Opinie o klimatyzatorach przenośnych

Moją przedstawiłem Wam powyżej, teraz kilka opinii zaczerpniętych z wątku na forum.muratordom.pl.

Mam przenośny i nie daje rady 🙁 szkoda kasy na prąd. Jest trochę chłodniej ale aż w głowie szumi.

wątpię by znalazł się ktoś realnie zadowolony.Moim zdaniem kasa wyrzucona w błoto. Kupiłem sobie takie „cuś” kilka lat temu do pawilonu handlowego, powierzchnia niewielka 18mkw, poza ogromnym hałasem zysk niewielki, wywaliłem na śmieci po pól roku i zamontowałem ścienny ze sprężarką poza pomieszczeniem

u mnie to działa super jak na zewnątrz jest 22 stopnie, wtedy bez problemu daje rade schłodzić do 21 🙂 Jedynym sensownym rozwiązaniem jest ten ze sprężarką na zewnątrz i funkcją grzania która bardzo się przydaje w okresach przejściowych.

7 komentarzy »

  1. Komentarz by DrQ — 11 lipca 2011 @ 12:16

    Witam,

    Posiadam klimatyzator Zibrio P328. Ciepło odprowadzane jest rurą na zewnątrz, przez otwór wykonany w ścianie. Inaczej sobie tego nie wyobrażam.

    Pomimo, że klimatyzator do najcichszych nie należy, to jest zupełnie znośny. Temperatura w pomieszczeniu bez klimatyzatora przekracza 30 stopni (mieszkanie na poddaszu). Temperatura po schłodzeniu kształtuje się na poziomie 21 stopni.

    Koszt montażu klimatyzator zewnętrznego – horrendalny.

    Dlatego też ze spokojnym sumieniem mogę polecić w/w rozwiązanie. Choć muszę zaznaczyć, że tylko i wyłączenie odprowadzeniem powietrza na zewnątrz przez dedykowany otwór bądź kratkę wentylacyjną ma sens.

    Pozdrawiam,

  2. Komentarz by Krzysiek — 24 lipca 2011 @ 15:37

    Witam,
    pomimo tego, ze stosowanie klimatyzatora przenosnego nie jest idealnym rozwiazaniem to zdecydowalem sie na jego zastosowanie.
    CHce wyprowadzic w kilku pomieszczeniach rury PCW 110mm na zewnatrz, mam pytanie do kogos doswiadczonego czy rure montowac poziomo czy raczej ze spadem w jednym (jakim?) kierunku ?
    Prosze uprzejmie o porade.
    Pozdrawiam
    Krzysiek

  3. Komentarz by Jarek — 4 sierpnia 2011 @ 21:00

    do Krzyśka: nie ma znaczenia jak idzie rura. Jedyne co ma znaczenie to jakie powietrze w niej będzie przepychane. Jeśli ciepłe to może być bez izolacji, bo na pustyni jeszcze grzybów nie widziano, a jeśli zimne, to potrzebna jest bardzo dobra izolacja cieplna (wełną, zabudowa styropianem, czy cokolwiek innego, ale nie goła przy ścianie), bo inaczej rura będzie się rosić od środka i ożyje, tak, że pewnej nocy może się rzucić na szyje i udusić ;). A tak na poważnie, to jak będzie cofka powietrza (niskie ciśnienie, czy cokolwiek co cofnie powietrze) to rura zasieje grzybem pomieszczenia i to jest przyczynek do poważnych chorób. Dlatego IZOLUJ rury wentylacyjne jeśli są do zimnego powietrza.

  4. Komentarz by admin — 6 sierpnia 2011 @ 21:54

    Na zimę to ja bym w ogóle te otwory zaślepiał, ale to inna historia…

  5. Komentarz by klimatyzatory — 21 sierpnia 2013 @ 19:05

    Jeśli montować klimatyzatory to tylko stacjonarne, świetne są LG Gallery Inverter V, dobrze się sprawdzają w warunkach pokojowych. Ale niestety wiadomo, że w blokach ich montaż jest nieco utrudniony, więc stąd częsty wybór klimatyzatorów przenośnych. Jednak są one mniej wydajne.

  6. Komentarz by extimer — 6 marca 2014 @ 9:10

    Ja mam trochę inne zdanie. Fakt starszej generacji klimatyzatory przenośne były głośne i faktycznie głównie produkowały hałas niż zimne powietrze ale te dzisiejsze nie są wcale takie głośne. Mam taki z apeco i wszystko jest w porządku.

  7. Komentarz by marek — 4 lipca 2016 @ 8:44

    Są teraz uszczelki do okien więc nie ma problemu koszt około 100zł

Leave a comment