Czy warto kupić klimatyzator?
Idzie lato, w czasopismach budowlanych zaczynają się powoli pojawiać artykuły o klimatyzatorach. Obok nich oczywiście reklamy firm sprzedających i produkujących takie urządzenia. Klimatyzator z pewnością podnosi komfort przebywania we wnętrzu domu. Ale czy w typowym domu jednorodzinnym warto instalować klimatyzację?
Odpowiedzi uniwersalnej oczywiście nie ma, bo ile domów, tyle wariantów. Można natomiast łatwo wymienić sytuacje, w których klimatyzacja w domu się przyda:
- gdy dom latem jest mocno nagrzewany przez słońce,
- albo jego izolacja ścian jest cienka i przepuszcza dużo ciepła,
- gdy klimatyzator ma służyć również do ogrzewania w okresie przejściowym,
- gdy dom posiada sporo okien dachowych, albo zwykłych, wpuszczających dużo ciepła zwłaszcza do sypialni.
Mimo, że dom może być dobrze ocieplony, promienie słoneczne mogą mocno nagrzewać niektóre pomieszczenia. W przypadku sypialni z oknami skierowanymi na zachód ich nagrzewanie się jest szczególnie uciążliwe, bo spadająca powoli wieczorna temperatura uniemożliwi schłodzenie pokoi przez ich wywietrzenie. Alternatywą dla klimatyzatora, który usunie ciepło, będą np. żaluzje, które uniemożliwią mu dostęp do pokoju. Niestety, żaluzje szkodzić będą kwiatom hodowanym na parapecie, chyba że mieszkańcy domu wyrobią nawyk zasłaniania ich dopiero po południu.
Klimatyzator typu split (czyli osobna jednostka wewnętrzna do chłodzenia pokoju i osobna jednostka zewnętrzna) można kupić już za dość nieduże pieniądze, rzędu 1 500 – 2 000 PLN. Niektóre klimatyzatory przeznaczone są do łatwego samodzielnego montażu — wyposażone są w wygodne i szczelne szybkozłączki, pozwalające łączyć obie jednostki równie łatwo jak odcinki węża ogrodowego.
Klimatyzator, o czym nie każdy wie, może działać też jako źródło ciepła do ogrzewania. Bo przecież klimatyzator to prosta pompa ciepła typu powietrze-powietrze. Zwłaszcza w okresie przejściowym można go wykorzystywać do w miarę taniego dogrzewania budynku. I wygodnego, by wymagającego tylko pstryknięcia pilotem, bez rozpalania kotła czy kominka.