Tynki

Opublikowano w kategorii technologie i materiały budowlane by admin, sobota 31 grudnia 2011 o godzinie 10:19. Tagi:

W powszechnym rozumieniu tynk to zazwyczaj warstwa z gipsu albo inne zaprawy, którą stosuje się w przemyśle budowlanym na takich powierzchniach, jak ściany, kolumny, sufity, fulary. Co ciekawe, tynki można stosować zarówno na zewnątrz każdego budynku, jak i wewnątrz, co powoduje, że jest są materiałem bardzo uniwersalnym i kupowanym przez duże grono klientów chcących wyremontować lub wybudować swój wymarzony dom.

Tynki to substancja mająca na celu zabezpieczenie każdej niemalże powierzchni przed negatywnym i niepożądanym działaniem czynników atmosferycznych, oczywiście jeśli chodzi o tynki zewnętrzne, które chronią mieszkanie lub dom od zewnątrz, a nie od wewnątrz. Jeśli natomiast mówimy o tynkach wewnętrznych, to pełnią one rolę przede wszystkim ozdobną i dekoracyjną, mogą się układać w fantazyjne wzory i być doskonałą ozdobą całego domu lub innego budynku, nawet budynku o charakterze czysto komercyjnym.

Wewnątrz pomieszczeń tynk chroni także ściany, ale od zupełnie innych czynników, takich jak między innymi para wodna oraz ogień lub sadza. Tynki różnego rodzaju, a jest ich na naszym rynku bardzo dużo, mogą być także stosowane jako podkładowa warstwa pod elementy, które wymagają bardzo gładkiego podłoża, takiego jak ceramiczne, delikatne płytki i płyty styropianowe, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, złamaniu lub skruszeniu.

W takim wypadku stosuje się przede wszystkim tynk cementowy, a w niektórych momentach i na niektóre powierzchnie specjalny tynk gipsowy lub cementowo-gipsowy. Tynki tradycyjne, które stosujemy na co dzień i które łatwo można zakupić w każdym niemalże sklepie budowlanym, są wykonywane jako podkłady jednowarstwowe. Możemy je kłaść między innymi w różnego rodzaju piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych, natomiast tynki dwuwarstwowe i trzywarstwowe kładziemy w miejscach wystawionych na działanie negatywnych warunków zewnętrznych w postaci wiatru, śniegu, deszczu i innych niedogodności atmosferycznych.

Ze względy natomiast na jakość oraz technikę wykonania tynki dzielimy głównie na zwykłe, szlachetne oraz specjalne. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie i musi być kładziony na powierzchni, która mu odpowiada, bo inaczej może dojść do szybkiego oderwania się tynku od elewacji budynku lub ściany. Rodzaj użytego do składu tynków materiału to cement, gips lub wapno. Obojętnie jaki by nie był, zawsze znajdzie jednak uznanie w oczach klientów.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment