Materiały izolacyjne

Opublikowano w kategorii technologie i materiały budowlane by admin, środa 1 lutego 2012 o godzinie 10:03. Tagi: ,

Na rynku budowlanym spotykamy się coraz częściej z produktami, które mają na celu chronić różne przedmioty i budynki oraz instalacje w nich zamontowane przed uszkodzeniami. Dużą grupę produktów stanowią jednak same materiały izolacyjne, które są umieszczane praktycznie wszędzie w przemyśle budowlanym. Przed zakupem odpowiednich materiałów z tej właśnie grupy warto byłoby się jednak zapoznać z ich cechami, bowiem różnią się od siebie i to znacznie.

Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że mówiąc o materiałach izolacyjnych możemy mieć na myśli materiały służące do izolacji budynku od zimna (izolacja cieplna), lub wilgoci (izolacja przeciwwilgociowa). Najczęściej chodzi o materiały do izolacji cieplnej (termoizolacji).

Możemy wybierać spośród dużej grupy tego typu materiałów. Są to więc różnego rodzaju wełny mineralne, polistyren ekstrudowany, włókna celulozowe oraz styropian, wykorzystywany chyba najczęściej przy ociepleniach budynków. Materiały izolacyjne są więc bardzo różne i możemy wśród nich przebierać do oporu, aby wybrać najlepszy i taki, który odpowiada naszym potrzebom w stu procentach.

Wełna mineralna jest więc wykonana z bazaltu (wełna skalna) lub z piasku kwarcowego (wełna szklana), jej izolacyjności cieplna jest dosyć duża, natomiast odporność na ogień i zagrożenia pożarowe wysoka, ponieważ nie rozprzestrzenia ognia i nie wydziela dymu. Jest więc w zasadzie bezpiecznym materiałem i do tego nie najdroższym.

Materiały izolacyjne mogą też przyjąć formę styropianu, który jest w całości wykonany tylko i wyłącznie ze spienionego (ekspandowanego) polistyrenu. Jest ponadto materiałem samogasnącym ,więc dosyć odpornym na ogień. Zauważmy również to, że nie zapala się on od iskry czy papierosa, a w płomieniu zazwyczaj topi się oraz zwęgla, więc możliwość tego, iż sam z siebie będzie rozprzestrzeniał pożar jest niewielka, a właściwie żadna. Oczywiście nie można w stu procentach nigdy zagwarantować, że materiały izolacyjne będą w pełni zabezpieczały nasz dom przed negatywnymi skutkami pożaru, ale stanowią swoista zaporę i mogą być naszym sprzymierzeńcem w tej nierównej walce. Styropian dodatkowo kusi niską cena, łatwością montowania i wygodą użytkowania. Niestety ma jedną wadę – nie posiada dużej izolacyjności akustycznej, przez co przegrywa w tym względzie z wełną.

Jednym z ważnych środków występujących pod nazwa materiały izolacyjne jest także włókno celulozowe. Ono z kolei jest zbudowane z włókien celulozowych, które pochodzą głównie z recyklingu papieru różnego rodzaju. Nie stosuje się natomiast ego materiału – podobnie jak styropianu – jako materiału gwarantującego izolacyjność akustyczną, bowiem takiej po prostu nie posiada.

Na koniec trzeba wspomnieć jeszcze o tzw. styrodurze, czyli polistyrenie ekstrudowanym. Przybiera on formę twardych płyt o dużej gęstości, posiada większą wytrzymałość i lepszy współczynnik przewodzenia ciepła, niż styropian.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment