Keramzyt

Opublikowano w kategorii technologie i materiały budowlane by admin, poniedziałek 3 września 2012 o godzinie 11:07. Tagi: , ,

Bohaterem dzisiejszego odcinka będzie keramzyt. Materiał ten produkowany jest przez wypalanie gliny w temperaturze rzędu 1 200°C i ma formę porowatych kuleczek (granulek) o twardej powierzchni. Można go wykorzystywać do izolowania fundamentów, podłóg i stropodachów.

Współczynnik przewodzenia ciepła (λ) wynosi ok. 0,1 W/(m K). Warstwa keramzytu grubości 25 cm odpowiada płycie ze styropianu o grubości 10 cm. Keramzyt ma jednak znacznie większą odporność na przenoszenie obciążeń, niż inne materiały izolacyjne.

Zastosowanie keramzytu jako warstwy podłogi pozwala zrezygnować z wykonywania warstwy podsypki, betonu i izolacji termicznej. Wszystkie te funkcje spełni jedna warstwa keramzytu, usypanego na gruncie i ubitego. Zagęszczenie jest konieczne, stąd do wykonania warstwy potrzeba go kupić o 10% więcej niż wskazywałaby docelowa wysokość warstwy. Można kupić keramzyt impregnowany, który ma znacznie mniejszą skłonność do wchłaniania wody. I to właśnie taki keramzyt należy wykorzystywać do izolacji podłóg na gruncie.

Z keramzytu wykonuje się również keramzytobeton.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment