Beton komórkowy
Beton komórkowy (po polsku BK, po angielsku ACC) to bardzo nowoczesny materiał budowlany, który zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak dlatego, że łączy w sobie szereg zalet — m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła (który przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła z budynku), łatwość wznoszenia ścian (duże elementy z betonu) oraz odpowiednią wytrzymałość mechaniczną (w końcu jest to beton).
Beton komórkowy powstaje poprzez spienienie betonu. Do plastycznej mieszanki cementowej wprowadza się gaz, zwykle powietrze, pod odpowiednim ciśnieniem. Powoduje to powstanie porów zamkniętego w komórkach gazu. Beton komórkowy ma stosunkowo dużą odkształcalność cieplną i wilgotnościową. Dzięki zawartości powietrza jest to materiał lekki o całkiem niezłych współczynnikach wymiany ciepła. Nadaje się więc do budowy ścian jednowarstwowych. Można go ciąć i wbijać weń gwoździe.
W przypadku, gdy powietrze wprowadzane jest do betonu podczas mieszania, mamy do czynienia z tzw. pianobetonem. Jeśli gaz wprowadza się do betonu poprzez odpowiednią reakcję chemiczną, mowa o gazobetonie.
Beton komórkowy występuje na rynku pod wieloma różnymi nazwami handlowymi, jak na przykład Ytong i Suporex.
Powyższe zdjęcie przedstawia strukturę betonu komórkowego. Jak widać, posiada on mnóstwo małych przestrzeni powietrznych, które w znaczący sposób ograniczają przewodnictwo cieplne ścian zbudowanych z tego materiału budowlanego.
Ogólnie można powiedzieć, że beton komórkowy ma mnóstwo zalet, do których należą między innymi:
- mają niezłe parametry izolacyjności, przykładowo współczynnik przewodzenia ciepła dla BK-400 jest dziesięciokrotnie niższy, niż dla zwykłego betonu!,
- lekkość wykonanych z betonu komórkowego elementów, co ułatwia ich montaż,
- dzięki małej gęstości elementy mogą być większe, co jeszcze bardziej przyspiesza prace,
- ze względu na małą lepkość, beton komórkowy dobrze wypełnia wszystkie przestrzenie, przez co można odlewać z niego również bardziej skomplikowane kształty.
Beton komórkowy można kupić z betoniarki, przez co można wykorzystać go nie tylko do murowania ścian z gotowych elementów, ale też na wykonanie na przykład płyty fundamentowej.
Foto: Marco Bernardini, na licencji Creative Commons.