Zanim zbudujemy dom
Jeśli marzy nam się własny dom i planujemy jego budowę, to najpierw musimy rozejrzeć się za odpowiednią dla niego lokalizacją.
Działka, na której stanie dom, musi nam przede wszystkim odpowiadać pod względem usytuowania. Przed jej zakupem należy także zadbać o względy formalne i sprawdzić księgę wieczystą, określającą jej stan prawny.
Kolejną kwestią, o której nie można zapomnieć, są warunki zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego znajdziemy w urzędzie miasta lub gminy.
Niestety, wiele obszarów Polski nie posiada określonych planów zagospodarowania przestrzennego. W takich przypadkach istotnym dla inwestora dokumentem jest decyzja o warunkach zabudowy, wydawana przez właściwy dla danej lokalizacji urząd. Decyzja taka szczegółowo określa warunki zabudowy. Można wnosić o jej zmianę, trzeba jednak liczyć się z tym, że na jej uzyskanie trzeba będzie czekać nawet sześć miesięcy, a nie zawsze wniosek o zmianę spotka się z akceptacją urzędu. Co ciekawe, można za to występować z wnioskiem o określenie warunków zabudowy dla działki jeszcze przed jej zakupem, co pozwoli zabezpieczyć inwestora przed popełnieniem błędu.
Posiadając wymagane dokumenty można przystąpić do projektowania. Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy dobrze jest najpierw sporządzić program funkcjonalny domu. Powinien on odpowiadać upodobaniom i zapotrzebowaniu przyszłych mieszkańców oraz uwzględniać także pomieszczenia gospodarcze, jakie chcemy żeby posiadał nasz dom (takie jak pralnia). Znając program funkcjonalny i powierzchnię domu, można rozpocząć określanie szczegółów zabudowy działki, uwzględniając przy tym przede wszystkim strony świata.