Wodne ogrzewanie podłogowe
Budowane dziś domy coraz częściej wyposażane są w instalację centralnego (wodnego) ogrzewania podłogowego. Nic dziwnego, taki sposób dostarczania ciepła do pomieszczeń oznacza, że na ścianach nie trzeba montować mało atrakcyjnych wizualnie grzejników. Poza tym, ogrzewanie podłogowe ma szereg innych zalet.
Gdy pierwszy raz zacząłem się interesować ogrzewaniem podłogowym, internet był pełen krytycznych uwag dla tego sposobu ogrzewania budynków. Wynikało to z faktu, że dla zapewnienia dostatecznej ilości ciepła dla pomieszczenia, podłoga musiała być naprawdę bardzo ciepła. Ta wysoka temperatura dawała nieprzyjemne odczucia, przyczyniała się do obrzęków nóg i zwiększenia cyrkulacji kurzu. W dzisiejszych, dobrze ocieplonych budynkach, z łatwością można zbudować ogrzewanie podłogowe pozbawione tych wad.
Woda obiegowa w instalacji ogrzewania podłogowego ma temperaturę niższą, niż grzejniki. Wynika to z większej powierzchni oddawania ciepła. Dzięki temu, ogrzewanie podłogowe świetnie współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak pompa ciepła czy gazowe kotły kondensacyjne. To z kolei przyczynia się do niższych kosztów ogrzewania, niż w przypadku stosowania innych źródeł ciepła (jak choćby tradycyjne, wysokotemperaturowe kotły gazowe).
Komfort cieplny w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym można zachować przy temperaturze niższej, niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Z czego to wynika? Za komfort cieplny odpowiada nie tylko temperatura otaczającego nas powietrza, ale też tempo wymiany ciepła przez promieniowanie z podłogą, ścianami i sufitem. Z tego względu nawet ciepły pokój, w którym jest zimna ściana, będzie się wydawać nieprzyjemny, choć wskazania termometru będą sugerować inaczej. Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma tego problemu, bo właśnie dużą część przekazuje ono nam bezpośrednio na drodze promieniowania.