Wentylatory stosowane na co dzień w domu i przemyśle

Opublikowano w kategorii ogrzewanie i klimatyzacja by gall_na, środa 4 listopada 2009 o godzinie 12:02. Tagi: , ,

Wentylatory są to urządzenia służące w wentylacji wszelkiego rodzaju pomieszczeń, od domów poczynając na przemyśle kończąc.

Najczęściej spotykaną odmianą wentylatora jest popularny w mieszkaniach wiatrak, który w małym czy dużym stopniu zwiększa komfort, w pokojach w których brak jest klimatyzacji.

W klimatyzacji także znajdziemy wentylatory, znajdują się one w jednostce zewnętrznej, wychładzając elementy wygrzane poprzez agregaty, jak również w jednostce wewnętrznej, gdzie wentylator odpowiedzialny jest za wymianę powietrza schłodzonego poprzez skraplacz.

Rodzajów wentylatorów jest sporo, rozróżnić trzeba przede wszystkim wentylatory łazienkowe, kanałowe, osiowe, promieniowe czy dachowe, oczywiście omijając małe wentylatory stosowane w elementach automatyki czy komputerach.

Jak widać powyżej zastosowanie wentylatorów bywa spore i odnaleźć można je na każdym kroku. Wentylacja mechaniczna nie obeszłaby się bez wentylatorów.

Wentylatory zasilamy najczęściej napięciem zmiennym 1-dno lub trójfazowym.

Każdy wentylator jest zbudowany z 2 elementów: silnika elektrycznego oraz wentylatora, który łopatkami przepycha przez siebie ciąg powietrza. Silniki złączone są z wiatrakiem z wykorzystaniem paska lub wirnik silnika przymocowany został bezpośrednio na nim i obie części wentylatora obracają się wzajemnie.

Brak komentarzy

No comments yet.

Sorry, the comment form is closed at this time.