Ogrzewanie gazowe w domu

Opublikowano w kategorii ogrzewanie i klimatyzacja by admin, piątek 30 października 2009 o godzinie 7:44. Tagi: , ,

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

W obecnych czasach mamy do wyboru bardzo wiele różnych możliwości ogrzewania. Mimo tak licznych rozwiązań to i tak największą popularnością nadal cieszą się kotły gazowe.

Zainteresowanie nimi związane jest z rożnymi rzeczami. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę dostępność paliwa do nich. Poza tym praktycznie nie wymagają one obsługi (w przeciwieństwie choćby do kotłów na paliwa stałe). Warto jeszcze dodać, że za pomocą tych kotłów można nie tylko ogrzewać pomieszczenia, ale również wodę.

Jedną z podstawowych rzeczy, która jest brana pod uwagę przy jego zakupie jest cena. Na naszym rynku waha się ona nawet od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak kotły gazowe uznanych marek takich jak na przykład Viessmann są znacznie pewniejsze niż tańsze kotły mniej znanych firm. Znaczy to tyle, że pozorna oszczędność, jaką uzyskamy w różnicy cenowej bardzo szybko zostanie zniwelowana przez koszty napraw oraz wydajność kotłów.

Pamiętać należy, że kocioł droższy najczęściej jest znacznie wydajniejszy, to znaczy, że wydziela więcej energii cieplnej przy takim samym zużyciu gazu jak kotły z niższych półek
Jednak oczywiście cena takich kotłów nie jest uzależniona jedynie od producenta. Generalnie kotły gazowe dzielone są na dwa podstawowe rodzaje: jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich są już bardzo rzadko montowane, gdyż służą jedynie do ogrzewania samego powietrza w mieszkaniu. Znaczącą zaletą kotłów dwufunkcyjnych jest fakt, że dzięki nim nie tylko ogrzejemy nasze domy, ale również chociażby wodę. Mimo tego, że ich cena jest wyższa to i tak z pewnością są one bardziej opłacalne bowiem nie musimy do nich dokupować i korzystać z elektrycznego podgrzewacza wody lub junkersa.

Owszem jest możliwość podłączenia zbiornika do podgrzewania wody do kotła jednofunkcyjnego, jednak musimy wtedy ponieść dodatkowy wydatek, a też trzeba wziąć pod uwagę, że zajmuje on dużo miejsca.

Kotły gazowe choć są drogim (a według niektórych ekspertów nawet najdroższym) sposobem ogrzewania domu, to i tak są bardzo popularnym wyborem wśród budujących dom. Jednak pomimo tej popularności, moim zdaniem producenci kotłów gazowych w ciągu kilku następnych lat odczują spadek sprzedaży. Wynikiem tego są alternatywne, dużo tańsze sposoby ogrzewania domu. Jest to między innymi ogrzewanie termalne (ciepło pobierane z wnętrza ziemi), piece na ekogroszek, czy chociażby ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym albo z dystrybucją ciepłego powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Czas pokaże czy kotły gazowe utrzymają się na rynku, czy też odejdą do lamusa.

T.G

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Komentarz od administratora serwisu Auster.pl.

Tak naprawdę, to do podgrzewania wody wcale nie jest konieczny dwufunkcyjny kocioł gazowy. Wszystkie kotły na paliwa stałe, wliczając w to kominki z płaszczem wodnym, doskonale sobie z tym radzą. I to mimo tego, że nie ma na rynku czegoś takiego, jak dwufunkcyjny kocioł na drewno.

Kocioł na drewno czy na węgiel może z powodzeniem podgrzewać ciepłą wodę użytkową, potrzebne do tego jest tylko jego podłączenie do zasobnika ciepłej wody użytkowej. Wtedy kocioł rozpala się latem raz dziennie (lub rzadziej, zależnie od pojemności zasobnika cwu i jego zaizolowania), i ładuje do pełna ciepło do zasobnika, podgrzewając zawartą w nim wodę.

To oczywiście jest rozwiązanie bardziej skomplikowane, niż instalacja kotła dwufunkcyjnego i podłączenie do niego czterech rurek. 😉 Warto za to wspomnieć, że do takiego zasobnika ciepło łatwo dołożyć grzałkę (są specjalne zasobniki z gotową grzałką), albo dołączyć do niego kolektory słoneczne.

Trzeba też skorygować informację dotyczącą dystrybucji ciepłego powietrza za pomocą kanałów wentylacyjnych. Zasadniczo, systemy DGP (dystrybucji gorącego powietrza) pracują na osobnych kanałach, a nie wykorzystują istniejące kanały wentylacyjne. Wyjątkiem jest sytuacja, w której kanały wentylacji mechanicznej z rekuperacją najpierw pobierają ciepło z pokoju, w którym stoi kominek, a następnie ciepło za pośrednictwem rekuperatora trafia do strumienia świeżego powietrza z zewnątrz — i tą drogą jest rozprowadzane po domu. Zasadniczo jednak tak się tych instalacji nie łączy.

Szkoda, że autor nie wspomniał nic o kotłach kondensacyjnych, które w mojej opinii są szczytem na cyplu rozwoju kotłów gazowych i tak naprawdę to do nich należy przyszłość tego rodzaju źródeł ogrzewania.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment