Ile można oszczędzić dzięki kolektorom?
Ceny kolektorów słonecznych są dość wysokie. Nawet z dopłatami (z których dużą część pochłaniają bankowe prowizje i podatek dochodowy) inwestycja w kolektor nie zawsze się opłaca. Wielu z nas zastanawia się więc, czy warto je kupować. Oczywiście, miło jest dbać o środowisko, ograniczać zmiany klimatu, oszczędzać węgiel do ogrzewania wody, ale wydawanie pieniędzy w ciemno jest głupotą.
Z pomocą tego BARDZO PROSTEGO (powiedziałbym nawet, że absurdalnie prostego) wyliczenia powinno udać Ci się ocenić, czy warto kupować kolektor słoneczny, czy nie. A może warto po prostu zbudować taki kolektor samodzielnie?
Do obliczenia zysków z kolektora tym prościutkim wzorkiem, potrzeba nam znać dwie wielkości:
* cenę jednostki energii używanej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
* ilość energii, którą w ciągu roku wyprodukuje kolektor.
Dla dalszych obliczeń przyjmijmy, że wodę w domu masz podgrzewaną przez energię elektryczną. 1 kWh energii elektrycznej w Twoim domu kosztuje pewnie ok. 0,5 – 0,6 PLN. Przyjmijmy do dalszych obliczeń tę mniejszą, okrągłą wartość.
Przyjmijmy też, że kolektor słoneczny produkuje rocznie 400 kWh ciepła.
Ile więc pozwala zaoszczędzić? To banalne.
Roczny zysk = roczna produkcja energii × koszt energii = 400 kWh × 0,5 PLN = 200 PLN.
Porównaj tę wielkość z ceną kolektora. Ile czasu będzie się zwracać? Jedyne, co Ci pozostaje, to samodzielna budowa kolektora słonecznego. Będzie taniej.
Dodam tylko, że takie obliczenie nie uwzględnia przecież kosztu wymiany glikolu co kilka lat, kosztu pracy pompki obiegowej w kolektorze, itd.