Ciepło w łazience…

Opublikowano w kategorii ogrzewanie i klimatyzacja by admin, poniedziałek 6 stycznia 2014 o godzinie 17:08. Tagi:

Zapewnienie komfortu cieplnego w łazience jest jedną z podstaw prowadzącą do przyjemności korzystania z tego pomieszczenia. Niewiele osób lubi wychodzić wprost z kąpieli do chłodnego pomieszczenia. Innym może to wręcz zaszkodzić, tak jak to bywa w przypadku małych dzieci.

Wystarczy zresztą tylko wspomnieć, że łazienka zgodnie z polskimi przepisami budowlanymi musi być ogrzewana, a za domyślną temperaturę w tym pomieszczeniu przyjmuje się 24°C. 

Ogrzewanie podstawowe

W większości domów i mieszkań nadal głównym źródłem ciepła jest grzejnik podłączony pod domową instalację centralnego ogrzewania lub jej miejski odpowiednik (czyli też instalację CO, ale zaopatrywaną w ciepło nie z pomocą kotła, tylko z miejskiej ciepłowni, z użyciem tzw. węzła cieplnego w budynku). Oznacza to, że ogrzewania działa tylko wtedy, gdy jest uruchomione w całym domu, a zatem wtedy, gdy na dworze jest zimno. Można ewentualnie manipulować ustawieniami temperatury na sterowniku centralnego ogrzewania wraz z zamknięciem dopływu ciepłej wody do grzejników poza łazienką.

Formy tych grzejników są przeróżne. Najczęściej wybierane są jednak grzejniki drabinkowe, ze względu na możliwość wykorzystania go do suszenia drobnych elementów odzieży. Mogą to jednak być zwykłe grzejniki płytowe lub dzieła wychodzące spod rąk artysty, które na monolitycznie wykończonej ścianie łazienki będą prezentować się wyjątkowo okazale.

Coraz częściej pojawiające się w domach ogrzewanie podłogowe wkracza również do strefy łazienkowej. Jednak jego działanie jest ograniczone podobnie jak poprzednie, do określonych pór roku. Dodatkowo tego typu ogrzewanie zazwyczaj nie jest wystarczające, ponieważ układa się je jedynie w części łazienki, omijając wannę, natrysk i miskę ustępową. Zatem łazienka wyposażona w ogrzewanie podłogowe musi posiadać drugie źródło ciepła, zazwyczaj jest nim grzejnik drabinkowy.

Ogrzewanie uzupełniające

Oprócz montażu podstawowych elementów grzewczych, komfort użytkowania łazienki w innych porach roku może zyskać dzięki wprowadzeniu ogrzewania dodatkowego. Zazwyczaj są to grzejniki elektryczne lub tradycyjne grzejniki drabinkowe podłączone do instalacji c.o., wyposażone dodatkowo w grzałkę elektryczną. Możliwe jest również zastosowanie elektrycznej wersji ogrzewania podłogowego, dzięki zastosowaniu produktów tj. maty grzejne czy kable.

Coraz większą popularność zdobywają tu grzałki, w które wyposaża grzejnik już producent, lub są montowane w obrębie już istniejącej instalacji.

Ciepła łazienka a wydatki

Do niedawna skutkował wysokimi rachunkami pogląd, iż w łazience konieczne jest utrzymywanie dość wysokiej temperatury przez cały czas. Problemem są jednak olbrzymie straty ciepła wynikające z takiego potraktowania sprawy. Łazienki są zazwyczaj miejscem, w którym znajduje się kanał wentylacyjny, przez który odprowadzane jest z domu bądź mieszkania zużyte powietrze. Ponieważ było ono znacznie ogrzewane na tym końcowym etapie, tak na prawdę niewiele osób korzystało z wydanych na energię kwot.

Dzisiejsze rozwiązania proponują utrzymywanie w łazience podobnej temperatury do tej panującej w pozostałych pomieszczeniach. Atmosferę podgrzewa się jedynie przed kąpielą lub prysznicem.

Warto wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe czy ścienne dostarcza ciepło bezpośrednio do ogrzewanego użytkownika łazienki, a więc w mniejszym stopniu niż grzejnik czy farelka podnosi temperaturę powietrza w łazience. To zaś zaowocuje mniejszymi stratami ciepła przez ucieczkę powietrza przez kanał wentylacyjny. Z tego względu to właśnie ta metoda dogrzewania łazienki w okresach przejściowych może być najtańsza w eksploatacji.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment