Nowoczesne instalacje elektryczne
Wymagania stawiane nowoczesnym budynkom mieszkalnym są coraz większe. Szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort osób spędzających w nich przecież znaczącą część swojego dnia. Dlatego dzisiejsze domy jednorodzinne mają coraz bardziej skomplikowane instalacje elektryczne i teletechniczne. Oprócz zwykłej instalacji elektrycznej zasilającej dom i zainstalowane w nim urządzenia, buduje się:
- instalację telewizyjną, rozprowadzającą sygnał TV po pokojach z telewizorem,
- instalację telefoniczną, czyli gniazdka i przewody sygnałowe doprowadzone tam, gdzie chcesz korzystać z telefonu,
- instalację alarmową, wyposażoną w system kontroli dostępu, system nagłośnienia alarmowego oraz sygnalizacji włamania i napadu, sygnalizacji pożaru oraz wykrywania stężenia niebezpiecznych gazów,
- instalację odpowiedzialną za komfort użytkowania, czasem rozbudowaną aż do poziomu inteligentnego domu.
Wszystko dlatego, że nauczeni doświadczeniem, chcemy unikać rozkładania w pokoju przedłużaczy, ciągnięcia przy podłodze kabla z sygnałem telewizyjnym czy komputerowej skrętki, męczy nas zmiana ustawień pieca centralnego ogrzewania przy każdej zmianie pogody. Jesteśmy wygodni, więc potrzebujemy więcej prądu. Bo to właśnie energia elektryczna wykonuje za nas pracę w wielu specjalnych urządzeniach.
Nowoczesne instalacje elektryczne są przede wszystkim, z punktu widzenia laika, skomplikowane. Zwłaszcza na etapie montażu, czyli układania wszystkich kabli w ścianach, wydają się nie do ogarnięcia. Inwestor często nie wie, do czego służą poprowadzone w danym miejscu przewody. Nierzadko ma to dla niego przykre konsekwencje, bo błędy popełnione na tym etapie są trudne do naprawienia później, bez rozkuwania ścian czy ponownego malowania pokoju. Dobrze więc, by inwestor poświęcił trochę czasu i zapoznał się choć pobieżnie z planem instalacji elektrycznej. Potem będzie łatwiej mu, w razie czego, przypilnować wykonawcy.