Specyfika rynny metalowej
Obecnie w budownictwie stosowane są dwa podstawowe systemy rynnowe – metalowe i PCV. Specyfika rynien metalowych różni się zdecydowanie od tych z tworzywa sztucznego.
Metalowe rynny dachowe zawsze powinny być pokryte ochronną warstwą cynku. Poza tym system orynnowania z metalu jest bardzo wytrzymały na zarysowania.
Oprócz tego, rynny metalowe, w przeciwieństwie do rynien z tworzyw sztucznych, występują aż w dziewięciu odmiennych barwach. Powyższe zalety przemawiają zdecydowanie za kupnem systemu orynnowania ze metalu.
Nawet wysokie temperatury nie powodują uszkodzeń systemu orynnowania metalowego. Poza tym, system rynnowy ze stali jest równie wytrzymały biorąc pod uwagę zagięcia.
Jeżeli spojrzymy na zadania jakie pełnią rynny, powinniśmy stanowczo przemyśleć ich wybór. System rynnowy jest narażony na wiele niekorzystnych czynników, zwłaszcza tych atmosferycznych.
Poza opadami, w rynnach znajduje się cała masa innych rzeczy, takich jak chociażby kurz, czy też liście bądź igły z drzew. Są więc one cały czas eksploatowane w sposób ciągły.
Jednakże biorąc pod uwagę stalowy system rynnowy, jest on pokryty powłoką chroniącą przed rozmaitymi otarciami jakie mogą być wywołane właśnie różnymi przedmiotami trafiającymi do rynien lub uszkodzeniami podczas montażu.
Specjalna powłoka systemu orynnowania sprawia także, że rynny nie utleniają się a ponadto nie płowieją. Poza tym, rynny te nie ulegają korozji.
Aby wybrać właściwy system orynnowania, a konkretnie jego wielkość, należy wiedzieć, że na wstępie, powinniśmy obliczyć powierzchnię dachu, z jakiego jest odprowadzana deszczówka. Niezależnie od tego, na jakim budynku instalowany zostanie system rynnowy, stosowne pomiary są tutaj niezbędne.
Zatem przed zakupem orynnowania, należy zmierzyć na wstępie wysokość dachu od jego podstawy aż do zwieńczenia. Potem powinniśmy wymierzyć w poziomie odcinek od szczytu dachu do zakończenia. Ostatnim elementem jest pomiar długości dachu, co pozwoli określenie długości rynny, jaką trzeba przymocować na dachu.