Bezpieczna łazienka
Śliska, mokra posadzka i gorąca woda stanowią najczęstszą przyczynę groźnych wypadków w łazience. Należy szczególnie uważać, gdy w domu są małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku, które często są już niedołężne i bardziej przez to narażone na nieprzyjemne w skutkach wypadki. Aby łazienka stała się w pełni bezpieczna trzeba przestrzegać kilku zasad, które mogą nas niekiedy ustrzec przed bolesnymi kontuzjami, a nawet ocalić nasze życie.
Jeśli w domu są małe dzieci, nie należy nigdy zostawiać otwartych drzwi do łazienki w momencie gdy napuszczamy wodę do wanny lub, gdy wanna jest pełna. Jeśli akurat w czasie kąpieli dziecka zadzwoni dzwonek do drzwi, zabieramy dziecko ze sobą lub po prostu ignorujemy osobę stojącą przed drzwiami – niedopuszczalne jest zostawienie małego dziecka samego w wannie pełnej wody.
Aby zapobiec zalaniu podłogi w łazience, co może doprowadzić do poślizgnięcia się na niej, nie kąpiemy się nigdy pod prysznicem z niezamkniętymi drzwiami od kabiny lub z odsłoniętą zasłoną prysznicową. Zabezpieczenie podłogi w łazience jest bardzo ważne, maty antypoślizgowe położone przy wannie oraz zamocowane w wannie są doskonałym rozwiązaniem. Maty antypoślizgowe należy koniecznie umieścić w łazienkach, z których korzystają małe dzieci i starsze osoby.
Ustawiając maksymalną temperaturę ciepłej wody użytkowej na termostacie bojlera (elektrycznym ogrzewaczu akumulacyjnym) lub na piecyku gazowym (gazowym ogrzewaczu przepływowym) pamiętajmy, aby nie była ona zbyt wysoka, może to ustrzec nas przed bardzo często występującymi oparzeniami na skutek nieuwagi lub pośpiechu. Łazienka musi zapewniać nam codzienny komfort, nawet jeśli jesteśmy zabiegani i roztargnieni. Wanna, toaleta i kabina prysznicowa to miejsca, w których niezbędne może okazać się zamontowanie specjalnych poręczy i uchwytów w przypadku, gdy jeden z domowników jest osobą starszą lub niedołężną.
Meble łazienkowe, w odróżnieniu od mebli znajdujących się w pozostałej części mieszkania nie powinny mieć ostro zakończonych brzegów i narożników – to właśnie te „kanty” w trakcie poślizgnięcia i upadku są najbardziej groźne. Wszelkie szklane i łatwo tłukące się pojemniki znajdujące się w łazience, najlepiej zamienić jest na bardziej trwałe, z tworzywa sztucznego. W przypadku rozbicia szklanego naczynia łazienka zostanie zasypana małymi stłuczonymi kawałkami szkła, które bardzo ciężko usunąć. W trakcie ich sprzątania łatwo można pominąć tak małe elementy szklane, co może spowodować nieprzyjemne uszkodzenia, np. stopy.
Łazienka w wielu domach służy także do przechowywania nagromadzonych leków, często meble łazienkowe pełne są przeróżnych tabletek i specyfików. Leki oraz wszystkie środki chemiczne używane do sprzątania muszą znajdować się poza zasięgiem dzieci.